Yatak nasıl temizlenir kadınlar kulübü

Yatak nasıl temizlenir ve akarlardan ve kötü kokulardan arındırılır

Sağlığınız için yatağınızı temiz tutmanın önemini hiç düşündünüz mü? Uzmanlara göre yatağı her on yılda bir değiştirmeniz tavsiye edilir, Yatak nasıl temizlenir kadınlar kulübü Evde yatak temizliği, Yatak temizliği evde Nasıl Yapılır, Yatak temizliği Kadınlar Kulübü, Rutubetli yatak nasıl temizlenir, ancak bu büyük ölçüde yatağın kalitesine ve üzerinde yaptığınız bakıma bağlı olacaktır.

Peki yatağınızın hijyeni neden bu kadar önemli? Düzgün temizlemezseniz, yüz milyona kadar akar, bakteri ve mantarın onu enfekte edebileceğini ve bu durumun sağlığınızı büyük ölçüde etkileyebileceğini unutmayın.Biliyor musun…Akarların varlığı, dinlenmenizi ciddi şekilde etkileyebilecek birçok alerji, cilt problemi, baş ağrısı, kırmızı göz ve yırtılmadan sorumludur.

Yatağınızı çok temiz, lekelerden ve istenmeyen böceklerden arındırmak istiyorsanız aşağıda size bıraktığımız ipuçlarını ve püf noktalarını kaçırmayın. Göründüğünden çok daha kolay ve sağlığınız ve dinlenmeniz bunu çok takdir edecek.

BU KILAVUZDA NE BULACAKSINIZ

GENEL HİJYEN İPUÇLARI VE TAVSİYELERİ

Her sabah yatağı yapmalı mıyım? Bazen tembel olabilmesine rağmen, cevap evet, ancak bazı nüanslarla birlikte.

 Kingston Üniversitesi’nde yakın zamanda  yapılan bir araştırmaya göre , en iyisi uyanır uyanmaz yatağı yapmamaktır . Bunun için en az iki saat beklenmesi tavsiye edilir.

Yatağınızın hijyenini garanti altına almak için diğer önemli uygulamalar, yatağı yapmadan önce pencereleri açmak – odaya temiz hava girmesini sağlamak ve akarların çoğalmasını önlemek -, yatağı yaparken çarşaf ve yastıkları sallamak ve çarşafları sık sık değiştirmektir. 1-2 hafta).

Akarlar, diğerlerinin yanı sıra cildimizin ölü hücrelerini besleyen mikroskobik araknidlerdir. Bu yaratıklar, biraz nemli sıcak ortamlarda büyürler. Bu nedenle yatağınız bu minik hayvanlar için bir cennettir.göz!Çarşafları düzenli olarak değiştirseniz bile, akarların yatak üzerinde kalarak çarşaflara kolayca nüfuz edebilecekleri ve sağlığınızı tehlikeye atacaklarını unutmayın.

yatak nasıl temizlenir kadınlar kulübü Evde yatak temizliği, Yatak temizliği evde Nasıl Yapılır, Yatak temizliği Kadınlar Kulübü, Rutubetli yatak nasıl temizlenir,

Çoğalmalarını önlemenin yanı sıra, kalıntıları da alerjiye neden olabileceğinden ölü akar kalıntılarını ortadan kaldırmak önemlidir.

Yatağın aspirasyon yoluyla ayda bir sterilize edilmesi , içinde kalan ölü akar kalıntılarını ortadan kaldırmanıza ve çok daha temiz ve sağlıklı bir dinlenme alanına sahip olmanıza yardımcı olacaktır.

Özetleme:

 Günlük uygulamalar

 • Yatağı yapmadan önce pencereleri açmak
 • Odayı en az 2 saat havalandırın
 • Yatağı yapmak, çarşafları ve yastıkları sallamak

 Haftalık uygulamalar

 • Çarşafları değiştir
 • Lekelerin çıkarılması için şilte yüzeyini kontrol edin

 Aylık stajlar

 • Şilteyi emerek sterilize edin

YATAĞI TEMİZLEME ÜRÜNLERİ

Yatağınızı mükemmel durumda tutmak için sahip olabileceği lekeleri çıkarmak önemlidir.

Bakalım bu amaç için kullanabileceğiniz en iyi doğal ürünler hangileridir ve sonra bunları her leke türü için nasıl kullanacağınızı göstereceğiz.tavsiyeYatağı temizlerken sabahları temizlemeye çalışın ve yatağı gün boyunca iyi havalandırılmış oda ile kurumaya bırakın. Bu, kullanılan ürünlerdeki nem veya koku kalıntılarını önleyecektir.

Su ve limon

En çok kullanılanlardan biri, idrar, ter veya kusma gibi lekeleri temizlemek için ideal olan su ve limon karışımıdır . Hazırlanması kadar uygulaması da oldukça basittir.Pratik ev temizliği kadınlar kulübü

Karbonat

Yatağınızın temizliğinde oldukça faydalı olabilecek bir üründür. Nemi ortadan kaldırmaya, çeşitli bakteri türlerini ve rahatsız edici akarları gidermeye ve ortadan kaldırmaya izin verir . Çok ekonomik ve etkilidir, bu yüzden güvenli bir bahistir.

Beyaz sirke

Öyle yatak temizlemek için en etkili ürünlerden biri . Özellikle idrar ve ter lekelerine karşı etkilidir. Merak etmeyin, birkaç saat sonra sirke kokusu kaybolur.

Peroksit

yatak nasıl temizlenir kadınlar kulübü Evde yatak temizliği, Yatak temizliği evde Nasıl Yapılır, Yatak temizliği Kadınlar Kulübü, Rutubetli yatak nasıl temizlenir,

Çıkarılması en zor lekelerden biri olan kurumuş kanlardan kurtulmak için idealdir .

Deterjanlar

Tartıştığımız doğal ürünleri denedikten sonra beklediğiniz sonuçları alamazsanız deterjan kullanımına başvurabilirsiniz. Sıvı deterjan kullanmak daha iyidir.

Bir bezi ıslatın ve ıslandığında üzerine biraz deterjan püskürtün. Bu bezle çıkarmak istediğiniz lekeyi ovalayın. Yatağı yapmadan önce alanı suyla durulayın ve iyice kurumasını bekleyin.

Diğer ürünler

Çözücüler gibi belirli lekeleri çıkarmak için çok daha agresif ürünler vardır.

Ancak çok dikkatli olun: Bu ürünlerin kullanımı sağlığınıza zararlı olabilir ve uygun önlemler alınmazsa yatağa zarar verebilir .

LEKE TİPİNE GÖRE ŞİLTE NASIL TEMİZLENİR

İdrar, ter, kan, nem ve kusmuk lekeleri yatağınızda bulabileceğiniz en yaygın lekelerdir . İşte bunları ev yapımı ürünlerle kolayca nasıl çıkarabileceğiniz.

İDRAR

Bu lekeler için en etkili ev ürünü  karbonattır .

 Bu nasıl kullanılır:

 1. Lekeli bölgeye biraz su ile bir bardak dolusu karbonat eşdeğerini koyun.
 2. Yatağı büyük bir plastik örtü ile örtün ve altı ila sekiz saat bekletin.
 3. Bu sürenin sonunda plastiği çıkarın ve kabartma tozunu vakumlayın.

Bu tür lekeler için başka bir çözüm , suyun limonla karıştırılmasıdır . Böylelikle yatak lekelerini gidermeye yardımcı olmanın yanı sıra kokuları da yok etmiş olursunuz.

 Bu nasıl kullanılır:

 1. Bir litre suyu bir limonun suyuyla kaynatın.
 2. Karışım hazırlandıktan sonra püskürtülür ve kurumaya bırakılır.

Yanılmaz numaraİdrara sürmek için iki ölçü bikarbonat, iki ölçü beyaz sirke ve bir ölçü deterjan kullanın, birkaç saat içinde leke yok olacaktır.

TER

Bu durumda yataktan bu lekeleri çıkarmanıza en iyi yardımcı olabilecek ürün beyaz sirkedir .

 Bu nasıl kullanılır:

 1. Kolay uygulama için sirkeyi bir sprey şişesine koyun.
 2. Sirkeyi yatağa yayın ve yaklaşık beş dakika etki etmesine izin verin.
 3. Ardından kabartma tozu serpin.
 4. Karışımın köpürmesini ve kurumasını bekleyin.
 5. Ürün kalıntısını elektrikli süpürge ile temizleyin.

Sirke kokusu kuvvetli ise (birkaç saat sonra kokunun kaybolduğunu unutmayın), bir önceki bölümde anlatılan su ve limon karışımını kullanabilirsiniz.

Kalıcı lekeler için borik asit veya hidrojen peroksit kullanabilirsiniz , ancak hidrojen peroksitin yatağınıza zarar verebilecek bir ağartma etkisi olduğundan dikkatli olun.HileLekeyi çıkarmak için hidrojen peroksit kullanmaya karar verirsen, önce yatağa zarar vermediğini kontrol etmek için küçük, göze çarpmayan bir alanda kullan.Yataktaki lekeleri çıkarma hilesi

KAN

Bir yataktan kan lekelerini temizlemek için kullanabileceğiniz farklı formüller arasında en iyisi onu parçaladığı için hidrojen peroksit gibi bir çamaşır suyu kullanmaktır .

 Bu nasıl kullanılır:

 1. Sadece hidrojen peroksit ile ıslatılmış bir beze veya pamuğa ihtiyacınız var.
 2. Lekeyi birkaç dakika ovalayın.
 3. Şilte kuruyana kadar bekleyin (açıklamaya gerek yok).

göz!Hidrojen peroksidin beyazlatma gücüne sahip olduğunu unutmayın, bu nedenle yatağınızın renkleri varsa, rengin kaybolmadığından emin olmak için önce küçük ve gizli bir alanda test etmek daha iyidir.

NEM

Bikarbonat, kuruma, antiseptik ve antibakteriyel özelliklere sahip olduğu için nemin uzaklaştırılmasında çok etkilidir .

 Bu nasıl kullanılır:

 1. Plastik bir kapta en iyi doğal dezenfektanlardan biri olan 5 damla çay ağacı esansiyel yağı ile birlikte 250 gram karbonat ekleyin.
 2. Karışımı yatağın üzerine yayın ve bir saat etki etmesine izin verin.
 3. Bikarbonata yapışan kir kalıntılarını elektrikli süpürgeniz yardımıyla vakumlayın.

tavsiyeBikarbonatın etkisini hidrojen peroksit ile karıştırarak artırabilirsiniz.

KUSTU

Kusmuk, özellikle kurumuşsa çıkarılması zor olabilir. Bu lekeleri yok etmek için beyaz sirke ideal olarak ılık su ve sıvı sabun ile karıştırılır .

Bir başka iyi alternatif, yukarıda bahsedilen su ve limon karışımıdır.

Bu iki seçenekten biriyle lekeyi çıkaramazsanız, herhangi bir eczanede veya süpermarkette bulabileceğiniz bir enzim temizleyici deneyebilirsiniz. Enzimler lekeyi çözer ve yataktan çıkarılmasını kolaylaştırır.

YATAKTAN KÖTÜ KOKULAR NASIL GİDERİLİR

Şiltenin üzerindeki kötü kokular çok rahatsız edici olabilir ve dinlenmeyi zorlaştırabilir .

Beyaz sirke, kumaşın kötü kokusunu nötralize etmek için yeterli asitliğe sahiptir ve koku giderme işlemi için şiddetle tavsiye edilir .

Sirkeyi kullanmak için, lekeli alanı ovalamak için sirke ile nemli bir bez kullanmanız yeterlidir.

Bir başka kolay ve ucuz ev ilacı, büyük antibakteriyel ve hijyenik güce sahip olduğu için bikarbonattır . Nasıl uygulanacağını önceki bölümde görebilirsiniz.

Kötü kokuları gidermenin bir başka iyi yolu da uçucu yağlardır. Kabartma tozu ile karıştırın ve temiz, kokulu bir yatak elde etmek için uygulayın.

Ve hangi uçucu yağ daha iyidir? Eh, temelde tercihlerinize bağlıdır. Size güzel kokan birini seçin. Lavantayı rahatlatıcı özelliklerinden dolayı severim.

YATAK BAKIMI

Yatağınızı sağlığınız ve dinlenmeniz için en iyi durumda tutmak için şunları yapmalısınız:

 Temizleyin  ayda bir kez en az . Nasıl? Toz ve akar izlerini gidermek için yatağın her iki tarafını da süpürmek.

 Gömülmesini önlemek ve çıkarılmasını zorlaştırmak için lekeyi oluştuğu anda çıkarmak çok önemlidir .

 Yatağınızı yılda bir veya iki kez iyice temizleyin.

 Eğilmesini önlemek için yatağı ters çevirin ve döndürün. Her üç ila altı ayda bir yapmalısınız.göz!Sadece bir dinlenme pozisyonuna sahip şilteler vardır. Yatağınızın döndürülüp döndürülmemesine dikkat etmeniz önerilir.

 Yastığınız veya kışın yorganınız gibi kullandığınız dinlenme aksesuarlarını temizlerken de titiz davranmayı unutmayın .

YATAĞINIZI TEMİZ TUTMAK İÇİN EKSTRA NUMARA

yatak pedi

Söylendiği gibi, bir şeyden kaçınmanın en iyi yolu onu önlemektir. Bu nedenle yatağınızı korumanın en iyi çözümlerinden biri yatak örtüsü veya kılıfı kullanmaktır .

Bu sayede lekelenmesini önleyeceksiniz ve ayrıca çamaşır makinesine kapağı koyabileceğiniz için lekeleri temizlemek ve çıkarmak çok daha kolay.

Pazarda zevklerinize ve ihtiyaçlarınıza uyum sağlayan farklı türler bulabilirsiniz.

Şüphesiz dinlenme yerinizi temiz tutmanın en kolay yolu

Yazın gelmesiyle birlikte, ya kasabada ya da dağlarda birkaç gün geçirmek ya da sahilde tatilin tadını çıkarmak için ikamet değişikliği yaygın hale gelebilir. Ancak ev değiştirmek, genellikle şiltelerin de değiştirilmesi anlamına gelir . Bu nedenle, bu süre zarfında başka insanlar veya akrabalar tarafından kullanılmış bir şiltede yatmamız muhtemeldir. Bu gerçek, bazen yatağın hijyeninin yeterince yeterli olmamasına neden olabilir. Bu nedenle yatağa zarar vermeden nasıl dezenfekte edileceğini anlatıyoruz .

KULLANILMIŞ BİR YATAĞI NASIL DEZENFEKTE EDEBİLİRİZ?

 • Kullanılmış bir yatağı nasıl dezenfekte edebiliriz?
 • Sodyum bikarbonat
 • Aerosol spreyleri
 • Güneş ışığı
 • Beyaz sirke
 • Sıvı deterjan
 • Peroksit
 • Diğer ürünler
 • İkinci evler için Düşük Maliyetli şilteler

Yabancı bir yatağın sahip olabileceği en yaygın hijyen sorunları genellikle ter ve idrar lekeleri, çekirdeğinde akarların birikmesi ve hatta kurumuş kan gibi bazılarıdır . Yatağı uygun şekilde dezenfekte etmek için kullanabileceğiniz bazı ipuçları ve ürünler şunlardır:

SODYUM BİKARBONAT

Kullanılmış bir yatağı kimyasallar olmadan dezenfekte etmek için, yüzeye sodyum bikarbonat serpebiliriz (2 saat boyunca etki etmesi için bırakarak) sonunda fazlalığı emebiliriz. Bikarbonat , antibakteriyel ve hijyenik gücü sayesinde yatağa yapışmış olabilecek kirleri giderir ve kötü kokuları etkisiz hale getirir . Ayrıca nemi giderir ve çeşitli bakteri, mantar ve akar türlerini öldürür. Bu özellikleri onu idrar ve ter lekelerine karşı etkili bir çare yapar. Ayrıca sağlığımıza veya çevreye zararlı olmayan doğal bir üründür.

AEROSOL SPREYLERİ

Kullanılmış bir yatağın içindeki akarları ve mikroorganizmaları öldürmek için başka bir seçenek de aerosol formatındaki kimyasal ürünlerdir . Bunlar, yatağın tüm yüzeyine püskürtülerek ve ürünün düzgün çalışması sağlanarak uygulanabilir. Ürün her üreticinin tavsiyelerine göre hareket ettikten sonra yatağı her iki tarafını da vakumlayarak akarları ortadan kaldıracağız.

GÜNEŞ IŞIĞI

Ayrıca yatağın dışarıda hava almasına ve en az üç saat doğrudan güneş ışığı almasına izin vererek çok sayıda akarı ortadan kaldırabiliriz . Bu süreden sonra yatağın her iki tarafını da süpürmek uygundur.

BEYAZ SİRKE

Bu halk ilacı, ter ve idrar lekelerine karşı çok etkili olabilir . Sirke ile nemlendirilmiş bir bezle ovulduğunda, lekeler kolayca kaybolma eğilimindedir. Sirke güçlü bir koku yaymasına rağmen, birkaç saat sonra tamamen yok olur. Sirke miktarına dikkat etmeliyiz, içini ıslatmamak için yatağın içine girmemek en iyisidir.

SIVI DETERJAN

Çıkarmak istediğimiz lekeyi ovmak için bir bezi suyla nemlendirip birkaç damla sıvı deterjan eklemek yeterlidir. Bundan sonra, önemlidir etmek temizlemek suyun nemli bir bezle etkilenen alanı ve yatak yapmadan önce tamamen kurumasını bekleyin.

PEROKSİT

Şüpheniz varsa, kuru kan lekelerine karşı etkili bir çare . Hidrojen peroksit yatağınızın rengine zarar verebilecek bir ağartma etkisine sahip olduğundan, uygularken dikkatli olmalıyız. Hidrojen peroksidin yatağın içine girmemesi için doğrudan uygularsak dikkatli olmalıyız.

DİĞER ÜRÜNLER

İnatçı lekeleri çıkarmak için tiner veya amonyak gibi daha agresif kimyasallar da kullanılır . Ancak bazen şiltenin yüzeyine zarar verebileceği için dikkatli olunmalıdır. Ayrıca uygun önlemler alınmazsa sağlığımıza zararlı olabilirler.

Yatak üzerinde herhangi bir ürünü uygulamadan önce, önerilen olan realiz ar biri bir göze çarpmayan köşesinde küçük test emin olmak için için yüzeye zarar. Üreticinin yatak etiketinde bulunan tavsiyelerine de uymanız tavsiye edilir.

İKİNCİ EVLER İÇİN DÜŞÜK MALİYETLİ ŞİLTELER

İkinci evlerde daha az zaman geçirmemize rağmen, sorunlardan kaçınmak için uygun bir seçenek, bize bu süre boyunca dinlenmek için gerekli konforu sağlayan ucuz yatakları tercih etmek olabilir.

Kataloğumuzda , uygun fiyata yeterli dinlenmeyi sağlamak için performans  düşük maliyetli şilteler bölümünü bulacaksınız . Orta-yüksek sertlikte ikinci evlerde kullanılmak üzere özel olarak tasarlanmış en ucuz  yataktan , tüm düşük maliyetli ürün yelpazemizdeki en ekonomik yatak olan modeline kadar . Bu, ara sıra kullanımlar ve misafir odaları için idealdir.

“Yatak nasıl temizlenir kadınlar kulübü” için 1 yorum

 1. Geri bildirim: Duşakabin camı nasıl temizlenir kadınlar kulübü – Enpars

Yorumlar kapatıldı.