Sıradan bir kapıyı sürgülü kapıya çevirme

İçerik: normal kapıyı sürgülü kapıya çevirme

 • Kayar tasarımın faydaları
 • İşe nereden başlamalı?oda kapısını sürgülü kapıya çevirme
 • Bir kapı çerçevesi oluşturmak için ne gereklidir?
 • Kapıların montajı için hazırlıklar
 • Bir sürgülü mekanizmanın takılması

Tüm içeriği göster

balkon kapısını sürgülü kapıya çevirme , iki yana açılan sürgülü kapı , koçtaş kayar kapı , ferforje sürgülü kapı modelleri , fıratpen sürgülü pencere , sürgülü pvc balkon kapatma , raylı iç kapı modelleri , sürgülü alüminyum kapı modelleri,

Farklı kapı açma sistemleri vardır, en uygun olanı sürgülüdür. Böyle bir sistem, odada yer tasarrufu sağlayabilir, çünkü açmak için geniş bir alan gerektirmez, herhangi bir iç mekana iyi bir şekilde sığabilir. Sürgülü kapıları kendi ellerinizle yapmak, bitmiş bir ürün satın alırken para tasarrufu sağlayabilecek ilginç bir faaliyettir.

Kayar tasarımın faydaları

 • Sürgülü kapıların birçok avantajı vardır, bunlardan en önemlisi yerden tasarruf etme kabiliyetidir.
 • Böyle bir kapının montajı yeni başlayanlar için bile herhangi bir zorluk çıkarmaz, onunla karmaşık bir alete sahip olmasına veya özel bir bilgiye sahip olmasına gerek yoktur.
 • Böyle bir kapının montajı, geleneksel bir kapının kurulumundan çok daha az zaman alacaktır; bunun için kutu montajı çok daha kolay.
 • Uygun armatürler ve istediğiniz kapı kanadı satın alarak kendi ellerinizle sürgülü kapılar yaratabilirsiniz.

İşe nereden başlamalı?

İnşaat malzemeleri, aksesuarlar, aletler satın almadan önce kendinizi sıradan bir mezura ile donatmanız gerekecek. Yardımı ile kapının genişliğini ve yüksekliğini ölçmeniz gerekir. Kapı zaten oradaysa, ölçebilirsiniz. Sıradan bir menteşeli kapının, ondan eski bir kapı kanadı kullanılarak kolayca sürgülü bir yapıya dönüştürülebileceğini belirtmek gerekir.

Standart bir kapı kanadının boyutları genellikle şu şekildedir: yükseklik – 2 metre, genişlik – 80 cm, nadiren 60 veya 70 cm tuvaller, bazen standart dışı 90 cm kapı bulabilirsiniz.

Böyle bir kapının oluşturulması için gerekli olan ana unsur, sürgülü bir mekanizmadır. Onu icat etmek tamamen isteğe bağlıdır: Herhangi bir mağazadan kapı kanatları ve aksesuarları satan hazır bir yapı satın alabilirsiniz.

Bilmelisiniz : bir sürgülü mekanizma seçerken, kapının uzunluğunu tam olarak bilmeniz gerekir (örneğin, 80 cm). Mekanizmanın uzunluğu iki kat daha uzun olmalıdır. Daha uzun bir mekanizma satın alırsanız sorun değil – kolayca kısaltılabilir, ancak kısa bir ürünle ilgili sorunlar ortaya çıkabilir. Uzatmak mümkün olmayacak, eğer uzunluk yetersiz ise kapılar sonuna kadar açılmayacaktır.

Sürgülü kapılar için herhangi bir mekanizmayı kendi ellerinizle kurabilirsiniz. Kapının basit bir itme ile açılmaması isteniyorsa, üzerinde özel bir kilit bulunan kulplar takabilirsiniz. Kapının kilitlenmesini istiyorsanız veya hayvanların ve çocukların açmasını önlemek için böyle bir cihaz kullanışlı olabilir.

Bu mekanizmalar sayesinde herhangi bir kapı kanadı sürgülü kapı haline getirilebilir. Yapının daha estetik bir görünümü için özel olarak kayar bir yapı için donatılmış yeni bir kapı çerçevesi yapabilirsiniz.

Bir kapı çerçevesi oluşturmak için ne gereklidir?

Kapı kanadı için bir çerçeve satın almak hiç gerekli değildir. Kendiniz monte etmek için aşağıdaki malzemeleri satın almanız yeterlidir. İhtiyacın olacak:

 • 5 metre ray; kalınlık, girişteki duvarın kalınlığına göre seçilir.
 • Platbandlar
 • Plank, açma mekanizmasını gözlerden gizlemek için kullanılır.
 • Kapı kanadının kendisi. Hem yeni hem de önceden ayakta kullanabilirsiniz.

Daha çekici görünmesi için yeni tuval, standart bağlantı elemanları yüklemesinden izlerini olmayacaktır.

DIY sürgülü kapı bağlantı parçaları, monte edilmiş hazır bir kapı satın almaktan çok daha ucuz olacaktır. Bu, en pahalı bağlantı parçaları için bile geçerlidir: bir amatör bununla başa çıkabileceği için kurulum, işe alma uzmanları gerektirmez.

Kapıların montajı için hazırlıklar

Kapı kanadını hazırlamak için aşağıdaki aletlere ihtiyacınız vardır:

 • Manuel dondurucu; değilse, aşağıdaki araçlarla geçebilirsiniz.
 •  Keski.
 •  Bulgar.
 •  Matkap.

Herhangi bir araç iş için uygundur, ancak bir el yönlendiricisiyle iş daha hızlı ve daha doğrudur. Kanvasın hazırlanması aşağıdaki noktaları içerir:

 • İşe kapı kanadının alt ucundan başlamak gerekir. Açıkça ortada, derinliği 3 mm olması gereken düz bir oluk açmanız gerekecek. Bu girinti, alt kılavuzun çalışması için gereklidir. İşlem sırasında tuvalin sallanmasına izin vermeyecek şekilde kapı için bir durdurma görevi görecektir. Oluğu, üzerine ahşapla çalışmak için özel bir dairenin kurulacağı bir el frezesi veya öğütücü kullanarak kesebilirsiniz: ince bir dişe sahip olması gerekir.
 • Kaydırma mekanizmasının seti, silindirler, zımbalar içerir. Birbirlerine bağlı olmaları gerekir. Bu, fındık ile kolaylıkla yapılabilir. Elemanların bağlantı için özel delikleri vardır.
 • Sabitlemeden sonra, elemanlar uç taraftan kapı kanadının üst kısmına takılmalıdır. Hemen vidalamanıza gerek yok: Konturları daire içine almanız, ardından elemanların yapıldığı metalin kalınlığını ölçmeniz ve bu kalınlığa eşit oluklar açmanız gerekecek.
 • Bundan sonra silindirleri tuvale vidalayabilirsiniz.
 • Sürgülü kapılar yapmak, braketleri kapının içine kesmeyerek biraz basitleştirilebilir. Silindirler basitçe üzerine vidalanabilir. Bu, gelecekteki kapının dış özelliklerini etkileyecektir, ancak çok az deneyiminiz varsa ve elinizde sadece bir keski ve çekiç varsa, silindirler için hiç oluk açmamak daha iyidir.
 • Mekanizma neredeyse hazır olduktan sonra kapı kilidinin kurulumuna geçebilirsiniz. Bu yapısal unsur isteğe bağlıdır, yalnızca kişisel takdir yetkisine bağlıdır.
 • Kolları takarsanız tasarımı kullanmak uygun olacaktır. Normal olanları koyarsanız, kapıdaki tutamaklarla çarparak kapı tamamen açılmaz. Bundan kaçınmak için, özel bir tutamaç seti yerleştirmeniz gerekecektir. Onlar için her iki tarafta da oluklar açılır, ardından bir açık delik açılır. Kolların konturunun önceden işaretlenmesi gerekecektir. Bir yapbozla onlar için yerleri kesmek en uygunudur.

Bir sürgülü mekanizmanın takılması

Gördüğünüz gibi sürgülü kapı şeması çok karmaşık değil. Tuval kuruluma hazır olduktan sonra diğer adımlara geçebilirsiniz.

Kanadı kapı eşiğine yerleştirmeden önce kapı açma mekanizmasını monte etmeniz gerekecektir. Bunu yapmak için, kılavuz profilini doğru şekilde düzeltmeniz gerekir: kesinlikle yatay olarak yerleştirilmelidir. Kurarken, seviyeyi kullanmalısınız; kılavuz yere yerleştirilir. Düzgün değilse, yüzeyi düzeltmek için çalışma yapmanız gerekecektir. Profil kavisli ise kapı kolay açılmayacaktır; eğim büyükse kanvas kılavuz boyunca hiç hareket edemeyebilir.

Kılavuzun montajının özellikleri

Kendin yap sürgülü kapı kılavuzları bazı kurallara göre kurulmalıdır, aksi takdirde yapının doğru çalışması beklenemez.

 • Rayın kenarının, açıklığın bir tarafından 50 mm çıkıntı yaptığından emin olun. Kapının geri döneceği taraftan profil çıkıntı yapmamalıdır. Uzunluğu, kapı kanadının boyutlarına açıkça uymalıdır. Mekanizma çok uzunsa, her zaman bir öğütücü ile kısaltabilirsiniz.
 • Kapı mekanizmasının yükseltileceği yüksekliği doğru bir şekilde hesaplamak gerekir. Aşağıdaki faktörler dikkate alınarak hesaplanabilir: kapının altındaki boşluk, tuvalin ortaya çıkan yüksekliği, üzerine zaten monte edilmiş olan silindirler dikkate alınarak (boşluk 10 ila 20 mm arasında olabilir, ne kadar zemin).

Sürgülü kapıları kendi ellerinizle yapmadan önce, duvarlarınızın ne kadar pürüzsüz olduğunu kontrol etmeye değer. Çok çarpıksa, bu sorunu da çözmeniz gerekecektir. Kılavuzu düz bir duvara takmak kolaydır, bunun için sadece duvarda delikler açmanız gerekir. Duvarlar çok eğri ise tahta bir çıta kullanılabilir; kılavuzu duvardan biraz uzaklaştırmanız gerekecektir.

Bitmiş tuvali silindirlerle kılavuza koymak için, silindirleri yandan sarmanız gerekecektir. Tuvali kurduktan sonra, kapıya yana hareket etmesine izin vermeyen özel bir durdurma yerleştirilir. Bu amaçla tuvalde alttan özel bir oluk açıldı.

İç kılavuzların dışarı fırlamasını önlemek için, kendinden kılavuzlu vidalarla sabitlenmeleri gerekir. Bunu yapmak için kapıyı tamamen açmanız gerekir. Her şeyden önce, lastik yastığı sabitleyin: bir durdurucu olarak kullanılır, daha sonra bıçağın alt oluğuna bir vurgu eklemeniz gerekecektir. Dübellerle sabitlenir. Bundan sonra kapıyı kapatabilir, alt durdurucuyu tamamen sabitleyebilirsiniz. Videoyu izlerseniz, sürgülü kapıları kendiniz nasıl yapacağınız daha net olacaktır .balkon kapısını sürgülü kapıya çevirme , iki yana açılan sürgülü kapı , koçtaş kayar kapı , ferforje sürgülü kapı modelleri , fıratpen sürgülü pencere , sürgülü pvc balkon kapatma , raylı iç kapı modelleri , sürgülü alüminyum kapı modelleri,

Montajın tamamlanabilmesi için kapı pervazlarının ve açma mekanizmasını kapatacak bir şerit takılması gerekmektedir.