Müstakil ev bahçe dekorasyonu nasıl yapılır

Evde bahçe nasıl yapılır?

Her zaman evde güzel bir bahçeye sahip olmayı hayal ettiniz mi? 

Evinizi renk, tazelik ve doğa ile doldurun. Karantina zamanından yararlanın ve aşağıda sunduğumuz bu 9 basit adımla hayallerinizdeki bahçeyi yapın. müstakil ev bahçe dekorasyonu , köy evi bahçe dekorasyonu , bahçeli ev dekorasyonları,

1. Mekanı Belirleyin Mekanı

belirlemek için ışık seviyelerini göz önünde bulundurmalısınız, en az 6 saat güneş ışığı ve kısmi gölge olması önemlidir.

Ayrıca bahçenizi zorunlu bakımına çok özen gösterebileceğiniz bir alana veya görünür bir yere yerleştirmeyi de unutmayın.Son olarak, bahçenizde yetiştirmeye gelince, bitkiler arasında boşluk bırakmalısınız, böylece bakımını yaparken diğerlerini etkilemeden yapmış olursunuz.


Bahçenizi kuracağınız alanı temizleyin, çim varsa kürekle köklerinden ayırmalısınız. Bitkilerinizin doğru bir şekilde büyümesi için boş bir alana ihtiyacı olduğunu unutmayın.

2. Alanı hazırlayın

Bahçenizi kuracağınız alanı temizleyin, çim varsa köklerinden kürekle çıkarmalısınız. Bitkilerinizin doğru şekilde büyümesi için boş bir alana ihtiyacı olduğunu unutmayın.


3. Toprağı işleme

Toprak işleme, bir kürek kullanılarak toprakta orta-derin oluklar açılmasından oluşur, bu, ekim sırasında gevşemesini ve işlemesi kolay bir doku kazandırmasını sağlar.

Köy evi bahçe dekorasyonu

4. Verimli bir toprak yapın

Genellikle verimli toprak yoktur, bu yüzden hazırlamanız gerekir ve bunu yapmanın en kolay yolu toprağı kazmak ve ilk 15 cm derinliğe ezilmiş yapraklar veya eski gübre eklemektir.


5. Bitkileri Seçin Büyüyeceğiniz bitkileri

seçmenin zamanı geldi, bunun için ekim alanının alacağı gölge ve güneşi ve çiçeklerinizin bu ışık seviyelerinde taze ve güzel kalacağını dikkate alın.

köy evi bahçe dekorasyonu

Ayrıca bahçenizde ne kadar zaman geçireceğinizi de kendinize sorun, yeterli değilse zambak veya gül olabilen çok yıllık bitkiler gibi her yıl yeniden doğan bitkileri öneriyoruz.

Ancak düzenli bakım yapmayı düşünürseniz, kadife çiçeği veya ayçiçeği gibi yıllık çiçekler dikebilirsiniz, bunlar daha renkli ve dayanıklı olma eğilimindedir ve ayrıca sürekli büyürler.

Ancak bu iki çiçek türünü birleştirerek hayalinizdeki bahçeyi oluşturabilirsiniz. Öte yandan, seçilen çiçeklerin yaşadığınız bölge veya kasaba için uygun olduğundan emin olun.

6. Çiçek veya tohum satın alın

Bir bahçe merkezinde, fidanlık veya çiftçi pazarında, istediğiniz bitkileri satın alabilir veya bahçenizi sıfırdan büyütmek istiyorsanız tohum alabilirsiniz.7. Tohumları

çimlendirin Kendi bahçenizi yetiştirmeye ve tohumları satın almaya karar verdiyseniz, onların bir çimlenme sürecinden geçmeleri gerektiğini bilmelisiniz.

Bu işlem için bir çimlenme tepsisi, bireysel boşluklara sahip bir kap veya bitki ile birlikte toprağa yerleştirilmek üzere tasarlanmış biyolojik olarak parçalanabilen bir kutu kullanabilirsiniz.

bahçeli ev dekorasyonlarıAncak, bir yumurta kutusu kullanarak ve tohumları ayrı boşluklara yerleştirerek organik olarak yapabilirsiniz. Bitkiler, köklerin birbirine geçmemesi için ayrı tutulmalıdır.

Çimlenme karışımını veya saksı toprağını ayrı alanlara yerleştirin. Son olarak, her bir kaba bir tohum ekin ve tohumları isimleriyle etiketleyin.

Ekimden sonra tohumları ılık ve iyi aydınlatılmış bir yere taşıyın, 12 veya 16 saat orada tutun ve büyümelerini sağlamak için toprağı nemli tutmayı unutmayın.

8. Çiçekleri dikin

Tohumlar filizlendiğinde kaplarından çıkarın ve köklerin ayrıldığını kontrol edin.

Daha sonra toprağa her bitkinin köklerini sokabileceğiniz delikler açın ve bunu yaparken bitkiler arasında boşluk bırakarak büyümelerini ve bitkiye göre doğal boyutlarına ulaşmalarını sağlayın.

Son olarak bitkileri deliklere sokun ve çevrelerindeki boşlukları toprak seviyesinde bırakarak doldurun. Sıkıştırın ve her şeyi ektikten sonra sulayın. bahçeli ev dekorasyonları,

9. Düzenli bakım

Bahçenizin gelişebilmesi ve sağlıklı kalabilmesi için; her zamanki gerekli bakımı vermelisiniz. Bölgeyi temizleyin, haşerelerden koruyun ve bitki türüne ve ikamet ettiğiniz alana göre sulayın.