Mantolama malzemeleri nelerdir mantolama nedir

Mantolama , hem konut hem de ticari yapıların zemin, duvar ve çatı montajlarında kullanılan levha veya panel malzemesidir. mantolama nedir , dış cephe mantolama nedir , karbonlu eps nedir , Herhangi bir uygulamada mantolamanın en temel işlevi, üzerine diğer malzemelerin uygulanabileceği bir yüzey oluşturmaktır. Her birinin uygulamasına göre belirli bir işlevi olan birkaç kaplama türü vardır.

Dış Cephe Kaplama Seçenekleri: En İyi Kılavuz

İster yeni bir eve duvar örüyor olun, ister eski bir evde oturuyor olun, dış cephe kaplamasının oynayacağı önemli bir rol vardır. Dış kaplama , birkaç farklı malzemeden yapılabilen bir tahta veya paneldir.

Evin dış duvarları üzerine kuruludur ve yapısal destek sağlamaktan evin yalıtılmasına yardımcı olmaya kadar çeşitli amaçlara sahip olabilir.

Dış mantolama, gevşek bir şekilde iki kategoriye ayrılabilir: yapısal mantolama ve yapısal olmayan mantolama. Bunlar, her ikisi de duvarların genel yapısına ve işlevine çok şey sunarak, binaya bağlı olarak birlikte veya ayrı ayrı kullanılabilir.

Dış Cephe Kaplama Nedir ve Nasıl Çalışır?

Dış duvar kaplamasının aslında kullandığınız kaplamanın türüne bağlı olarak birkaç farklı amacı vardır. 

Yapısal mantolama, her şeyden önce, evin veya üzerine kurulduğu binanın duvarlarını güçlendirmeye yardımcı olmak için tasarlanmıştır. Duvar dikmelerini birbirine bağlamaya yardımcı olur, bu da duvarların mukavemetini ve sertliğini arttırır.

Ayrıca, dış cephe kaplama malzemeleri için sağlam bir çivileme tabanı oluşturarak, dış cephe kaplamasına yapıştırılacak bir şey verir ve bitmiş kaplamaya stabilite kazandırır. Yapısal mantolama kurulduğunda, rüzgar veya ev oturması gibi diğer kuvvetler uygulandığında duvarların bükülme ve bükülme olasılığı daha düşüktür. 

Yapısal kaplama, ahşap veya alçı gibi güçlü, sert bir malzemeden yapılır. Duvarların dikmelerini araladığında onları birbirine bağlar ve kendi başlarına olduklarından daha güçlü kılar.

Bu da, hem üzerine monte edilen dış cephe kaplamasına hem de mülke uygulanabilecek herhangi bir baskı veya kuvvete daha iyi dayanabilen daha sağlam bir dış cephe oluşturmaya yardımcı olur. 

Yapısal Olmayan Dış Cephe Kaplama Nedir?

Yapısal olmayan kaplama, bugünlerde çoğu insanın enerji faturalarını düşürmesine yardımcı olmak istediği sıkı bina kabuğunu oluşturmaya yardımcı olurken kullanılan malzemedir. Yapısal olmayan mantolama, yapısal mantolamanın dışına veya içine uygulanır ve evin yalıtılmasına yardımcı olmak için kullanılır.

Saplamalar diyagonal çaprazlama kullanılarak desteklenmişse, yapısal mantolama ile birleştirmek yerine doğrudan saplamalara yapısal olmayan mantolama da uygulanabilir. 

Her türlü mantolama rüzgar ve yağmur gibi şeyleri dışarıda tutmaya yardımcı olur ve yapısal olmayan mantolama bunu bir adım daha ileri götürerek enerji transferini önlemeye yardımcı olur, böylece ev daha düşük enerji faturalarıyla daha rahat olur. Bunu, hava sızıntılarını kapatmaya yardımcı olmak ve geleneksel duvar yalıtımı biçimlerinin tipik olarak koruma sağlamadığı çivileri ve diğer alanları örtmek için evin çevresinde yalıtımlı bir bariyer oluşturarak yapar.

Yapısal olmayan kaplama duvarları güçlendirmez veya kendi başına destek sağlamaz, bu nedenle yapısal kaplama veya çapraz çaprazlama ile birlikte kullanılması önemlidir. 

Dış Cephe Kaplama Çeşitleri

Dış cephe mantolama için kullanılabilecek birçok farklı malzeme vardır . Her birinin belirli bir hedef veya proje için diğerinden daha uygun olmasını sağlayan kendi nitelikleri, artıları, eksileri ve maliyeti vardır. 

1. Yönlendirilmiş Strand Board Dış Cephe Kaplaması (OSB)

Yönlendirilmiş yonga levha veya OSB, popüler ve sıklıkla kullanılan bir kaplama malzemesidir. Reçine ve mum yapıştırıcılarla bir tahtaya preslenmiş yüzlerce ince ahşap telden oluşur. 

 • Yönlendirilmiş Strand Board Artıları

OSB inanılmaz derecede dayanıklıdır. Masif ahşap gibi suyu emmez ve yeniden dağıtmaz, bu nedenle diğer ahşap kaplama türlerinden daha uzun süre stabil kalır, genellikle oluşturulma şekli nedeniyle daha yüksek kesme mukavemeti ile. Ayrıca genellikle diğer mantolama türlerinden daha ucuzdur, bu nedenle öncelikle maliyetlerin bir faktör olabileceği konut mülkleri için kullanılır. 

 • Yönlendirilmiş Strand Board Eksileri

OSB suya dayanıklıdır, ancak kenarları ve kenarları uzun süre temas ederse suyu emmeye eğilimlidir, bu nedenle mantolama tesisatının alt ve kenarları suyu emerek şişmesine ve eğrilmesine neden olabilir. Bu, dolgu macunları ile önlenebilir, ancak dikkate alınması gereken ekstra bir adımdır. 

 • Yönlendirilmiş Strand Board Maliyeti

OSB, 4 x 8 kaplamalı bir tabaka için kabaca 6 dolara mal oluyor. Yaklaşık 75sq.ft oranında kurulabilir. 500sq.ft için yaklaşık 490 $ kurulum maliyeti için yetenekli bir yüklenici tarafından bir saat. ve 500sq.ft. için malzeme maliyeti 100$, profesyonelce kurulmuş toplam 590$ veya DIY kurulumu için 100$.

 • Yönlendirilmiş Strand Board Nasıl Kurulur

OSB, dış cephenin tamamına dikey olarak monte edilir. İlk panel, uzun kenar binanın köşesi ile aynı hizada ve alt kenar eşik ile aynı hizada olacak şekilde evin yan tarafına monte edilir. OSB’nin eşik plakasını geçmesine izin vermeyin, çünkü bu, nemi çekmesine ve potansiyel olarak şişmesine neden olacaktır. 

Her bir kaplama panelini, dikişler boyunca ve düzleminin arkasında bir saplama bulduğunuz her yerde her 6 inçte bir 8d çivi çakarak yerine oturtun. OSB kenarlarda hafifçe şişebileceğinden, monte ederken panelleri birbirine kenetlemeyin.https://www.youtube.com/embed/bP1TG4CfXn8?start=78&feature=oembed

Bunun yerine, taktığınız her panelin kenarına gevşek bir şekilde bir çivi çakın ve sonraki paneli çiviye karşı takın. Bu, OSB’nin şişmesi için hafif bir boşluk yaratacaktır. İki paneli astığınızda, çivileri çıkarın ve üçüncüyü takmadan önce ikinci panelin dışında tekrar kullanın. 

Kaplamanın gereksiz yere yağmura veya neme maruz kalmasını önlemeye yardımcı olmak için, kaplama yerine oturduğunda, dış cephe kaplamanızı OSB’nin üzerine kurmayı planlayın. 

2. Yapısal Sunta Dış Mantolama

Sunta, yapıştırıcılarla karıştırılan ve suya dayanıklı bir kaplama verilen bitki selüloz liflerinden oluşan yalıtkan bir yapısal kılıftır. Yapısal sunta genellikle, yapısal stabilite ile birlikte binanın dış cephesine küçük bir ölçü yalıtım ve ses azaltma özellikleri sunan birinci sınıf bir malzeme olarak kabul edilir. 

 • Yapısal Sunta Dış Cephe Kaplama Artıları

Yapısal sunta boyutsal olarak kararlıdır. OSB’den farklı olarak, nemle bükülmez veya şişmez ve panoları yerleştirmeye özen göstermenize gerek yoktur. Aynı zamanda yalıtkan olduğundan, potansiyel olarak enerji faturalarını düşürmeye yardımcı olabilir ve birçok kişi, iç mekandaki gürültüyü azaltmaya yardımcı olmak için dış ses kontrolü için kullanır. Ayrıca kesilmesi oldukça kolaydır ve özel malzemeler gerektirmez

 • Yapısal Sunta Dış Mantolama Eksileri

Sunta, boyutsal olarak kararlı olsa da, diğer malzemeler kadar güçlü değildir. Nasıl ve nerede kullanıldığına bağlı olarak, suntadaki mukavemet eksikliğini gidermeye yardımcı olmak için uygulamaya ek destek eklemeniz gerekebilir. Paneller ağırdır ve taşınması zordur ve ayrıca vidaları iyi tutamazlar. Kurulum sırasında vida deliklerini kolayca sıyırmak mümkündür, bu nedenle kurulum DIY için daha zor olabilir. Bu aynı zamanda oldukça pahalı bir malzemedir. Eski lif levhalar OSB’den daha ucuz olsa da, bugünün ürünü, diğer birçok malzemeden daha pahalı olan birinci sınıf bir kaplama olarak kabul edilir. 

 • Yapısal Sunta Dış Mantolama Maliyeti

Yapısal sunta, diğer faydalarına ve sahip olduğu yalıtım aralığına bağlı olarak bir dizi maliyete sahiptir. Sayfa başına 12 ila 30 ABD Dolarına mal olabilir, bu nedenle 500 metrekarelik bir kurulum varsayarsak, malzeme ve kurulum için 690 ila 990 ABD Doları arasında olabilir. 

 • Yapısal Sunta Dış Cephe Kaplama Nasıl Kurulur

Sunta ağırdır, bu nedenle, çivileme sırasında onu yerinde tutmak için ikinci bir kişinin olması gerekebileceğinden, her paneli kurmak için en az iki kişi bulundurmayı planlayın. OSB gibi, evin veya binanın kenarından başlayarak, uzun kenar saplamaların kenarına aynı hizada ve alt kenar eşiğin üstüne gelecek şekilde dikey olarak monte edilebilir.

Suntaya bağlı olarak, çevre boyunca her 6 inçte bir tahtaya aynı hizada çivilememeye dikkat ederek düz bir şekilde çivi çıkarabilirsiniz. Bazı özel panolar için kurulumu kolaylaştırmak için pilot delikler açmanız gerekebilir. Malzeme genellikle vida deliklerini hızlı bir şekilde sıyırdığından, mümkün olduğunda vida kullanmaktan kaçının.

Malzeme şişmez, bu nedenle kurulum boyunca uç kenarlı olarak monte edilebilir. 

3. Kontrplak Kaplama

Kontrplak, dış yapısal mantolama için sıklıkla kullanılan bir malzemedir. Birbirine zıt yönlerde döşenen birkaç ince ahşap tabakasından veya kattan oluşur. Bu, dış cephede kullanılabilecek çok daha kararlı ve yapısal olarak sağlam bir kılıf oluşturur. 

 • Kontrplak Kaplama Artıları

Kontrplak, çoğunlukla çok hafif olduğu ve OSB’den yaklaşık %15 daha hafif olduğu için kurulumu oldukça kolaydır. Ayrıca boyutsal olarak çok sağlamdır ve diğer malzemelere göre şişmesi veya eğilmesi daha az olasıdır. İyi nem direncine sahiptir ve çabuk kurur, böylece ıslak iklimlerde bile uzun süre stabil kalır. 

 • Kontrplak Kaplama Eksileri

Kontrplak, diğer bazı malzemeler kadar tek tip değildir. OSB’den biraz daha düşük kesme mukavemeti ile yapısal olarak biraz daha az sağlam olmasına neden olabilecek zayıf noktalara sahip olabilir. Kurulum için benzer maliyetleri olmasına rağmen, satın almak diğer bazı malzemelerden daha pahalıdır. 

 • Kontrplak Mantolama Maliyetleri

İnşaat sınıfı kontrplak, 4 x 8 levha için yaklaşık 10 ABD Doları tutarındadır, bu da 500 metrekarelik bir kurulum maliyetinin yaklaşık 650 ABD Doları veya kurulum için 490 ABD Doları ve malzeme olarak 160 ABD Doları olmasını sağlar. 

 • Kontrplak Kaplama Nasıl Kurulur

Kontrplak çok basit ve kurulumu oldukça kolaydır. Dikey olarak, binanın kenarıyla aynı hizada olacak şekilde, kısa alt tarafı eşik plakasının üzerine monte edilecek şekilde yerleştirin. Kenarlarda yaklaşık 6 inç ve merkezde 12 inçten fazla olmayan 2 inçlik çiviler kullanın. Kontrplak, OSB’den daha boyutsal olarak kararlıdır ve levhalar arasında boşluk gerektirmez. 

Bir sonraki kaplama sıranıza, tabakaları doğrudan üst üste dizmek yerine, ilkinden en az 3 saplama yuvasından başlayın. Bu adıma ulaştığınızda kolayca kesebilmeleri için kapı ve pencere açıklıklarını onay işaretleriyle işaretleyin. En iyi kurulum uygulamaları için, dış cephe kaplamasını kurmadan önce kontrplak üzerinde ev sargısı kullandığınızdan emin olun. 

4. Köpük Pano Duvar Kaplaması

Köpük levha, evi yalıtmaya ve sıkı bir bina zarfı oluşturmaya yardımcı olmak için tasarlanmış yapısal olmayan bir kaplamadır. Normalde yapısal mantolamadan sonra kurulur, ancak yeni dış cephe kaplaması yapılmadan önce mevcut dış cephe kaplamasının üzerine de monte edilebilir veya dikmeler önce stabilite için çapraz olarak desteklenmişse kendi başına kullanılabilir. 

 • Artıları Köpük Kurulu Duvar Kaplaması

Köpük levha, evin enerji açısından daha verimli olmasına, termal aktarımın azaltılmasına ve çiviler gibi hava sızıntılarının yaygın olduğu alanların kapatılmasına yardımcı olabilir. Yapısal kaplamanın dışına monte edildiğinde ev kaplaması yerine kullanılabilir ve bina maliyetlerinin düşürülmesine yardımcı olur. Evin yalıtılmasına yardımcı olduğu için, zamanla daha düşük enerji faturaları ile sonuçlanacaktır, bu da esasen malzemenin kendini ödediği anlamına gelebilir. 

 • Eksileri Köpük Kurulu Duvar Kaplama

Köpük levhanın kurulum için sıkı toleransları vardır, bu da düzgün bir şekilde kurulmazsa, bir yalıtkan kadar verimli olmayacağı anlamına gelir. Aynı şekilde, kenarlarda düzgün bir şekilde kapatılmazsa, nemin içeri sızmasına izin vererek arkadaki kaplama için sorunlara neden olabilir.

Kendine ait yapısal bütünlüğü çok az veya hiç yoktur, bu nedenle diğer kaplama veya destek ile birleştirilmelidir. Bu, zaman içinde maliyetleri telafi etmeyi bekleseniz bile, onu kullanmanın projenin maliyetini önemli ölçüde artırabileceği anlamına gelecektir. 

 • Köpük Levha Duvar Mantolama Maliyetleri

Sert köpük levha kaplama montajı, malzeme ve işçilik maliyetleri için metrekare başına yaklaşık 2,50 ABD Doları tutarındadır. Bu, 500sq.ft kurulumunu yapar. İşçiliğin maliyeti yaklaşık 350 dolar ve malzemelerin maliyeti yaklaşık 900 dolar olmak üzere toplamda yaklaşık 1.250 dolar kaplama. 

 • Köpük Pano Duvar Kaplama Nasıl Kurulur

Kurulumdan önce, köpük levhanın folyo kaplı olup olmadığını ve üzerine ne tür bir dış cephe kaplaması kuracağınızı belirlemeniz gerekecektir. Tuğla gibi bazı malzemeler folyonun dışa dönük olmasını gerektirir ve vinil gibi diğer malzemeler folyonun içeri dönük olmasını gerektirir. Köpük levhaya hangi yöne bakacağınızı belirlemek için köpük levha üreticisinin talimatlarını uyguladığınızdan emin olun.

Köpük levha doğrudan kaplamanın üzerine kurulmalıdır veya bunun yerine destek kullanıyorsanız, doğrudan saplamalara takılabilir. Nadir durumlarda, mevcut dış cephe kaplamasını örtmek için de kullanılabilir, bu durumda diğer kaplama türlerine benzer şekilde kurulmalıdır.

Malzeme dikey olarak monte edilir ve çevre çevresinde 6 inçten fazla olmayacak şekilde, kenarın ⅜-inç içinde tutularak doğrudan alttaki kılıfa veya saplamalara vidalanır. Alın kenarlı olmalı, yukarıdaki her sıra bir saplama uzunluğu ile kaydırılmalıdır.

Kaplama takıldıktan sonra, levhaları düzgün bir şekilde yalıtmaya yardımcı olmak ve levhalar arasında nem sızmasını önlemek için o özel köpük için önerilen bantla dikişleri kapatın. 

5. Alçı Dış Cephe Mantolama

Alçı kaplama, dış uygulamalarda kullanılması amaçlanan bir alçıpan türüdür. Fiberglas ile birleştirilebilir veya sadece alçıdan yapılabilir ve su geçirmez bir dış kaplama elde edilebilir. Diğer kaplama türleri kadar popüler olmasa da, bu malzemenin onu işinde tutan bazı özel kullanımları vardır.

 • Alçı Dış Cephe Kaplama Artıları

Alçı kaplama tamamen yanmazdır, bu da onu orman yangınlarına ve doğal afetlere meyilli alanlarda bulunan evlerin ve binaların dış cephelerinde kullanım için mükemmel bir malzeme yapar. Çok güçlü ve dayanıklıdır, suntadan daha iyi tutunur, OSB’nin yatkın olduğu şişme ve bükülme sorunları ve kontrplakların zayıf alanları yoktur. 

 • Alçı Dış Cephe Kaplama Eksileri

Alçının en büyük dezavantajı esnememesidir, bu da OSB veya kontrplak gibi bir dış cephedeki eğrilerin etrafına yerleştirilemeyeceği anlamına gelir. Aynı zamanda, kılıfa sert bir şey çarparsa veya darbe alırsa, darbeyi esneklikle emmek yerine kolayca ufalanır veya çatlar demektir. 

 • Alçı Dış Cephe Mantolama Maliyetleri

Alçı kaplamayı kurmanın maliyeti, monte edilmiş metrekare başına yaklaşık 2 $’dır, bu da 500 sq.ft yapar. kurulum tamamlandığında yaklaşık 1.000 $ maliyeti. Bu, hem yaklaşık 700 $ ‘lık işçilik hem de yaklaşık 300 $’ lık malzemeleri içerir. 

 • Alçı Dış Cephe Mantolama Nasıl Yapılır

Alçı kaplama, kurulumda diğer malzemelere göre biraz daha esnekliğe sahiptir. Dikey veya yatay olarak monte edilebilir ve kenarlar ara parçası veya boşluk olmadan birbirine geçirilebilir. Levhalar, minimum sayıda ek yeri olacak şekilde döşenmeli ve kurulmalıdır. Alçıyı diğer malzemelerden ve açıklıkların çevresinden yaklaşık ¼ inç uzakta tutun.

Malzeme önceden çentiklenerek ve kopartılarak kesilebilir ve ardından çeşitli açıklıkların etrafına yerleştirilebilir. Çevre çevresinde 6 inç aralıkla 2 inç uzunluğunda vidalar kullanılarak vidalanabilir. 

6. Diyagonal Dil ve Oluk Dış Cephe Kaplaması

Çapraz dil ve oluk kaplama bugün çok yaygın değildir, ancak II. Dünya Savaşı’ndan önce bir dış kaplamanın standart yoluydu. Evin dikmelerine çapraz olarak zıvana ve oluklu levhalar yerleştirerek, dış cephe kaplaması için mükemmel, son derece sağlam ve güçlü bir dış cephe oluşturabilirsiniz. Köknar ve çam da dahil olmak üzere bu tür kaplama için çok sayıda ahşap kullanılabilir, bu nedenle toplam malzeme maliyeti nispeten düşük olabilir. 

Ancak, birçok montajcı diyagonal dil ve oluk kaplama ile nasıl çalışılacağını bilmiyor, bu nedenle onu monte edebilecek birini bulmak zor olabilir. Ayrıca, OSB veya kontrplak kadar yaygın bir yapı malzemesi olmadığı için malzemeleri bulmak da daha zordur.

Kurulum da daha uzun sürebilir, çünkü her bir levha bir öncekine takılmalı ve ardından saplamaların üzerine çivilenmelidir. Bu nedenle, malzemeler fit kare başına daha az olsa da, kurulum genellikle diğer malzemelerden önemli ölçüde daha yüksek olabilir ve toplam kurulum süresi de çok daha uzun olabilir. 

Seçeneklerinizi Anlamlandırmak

Dış kaplama, her evin dış cephesinin ayrılmaz bir parçasıdır. İster güç ve istikrar için, ister evin enerji verimliliğini artırmak için ekliyor olun, mantolama bu iş için doğru malzemedir.

Yapısal kaplama, evin duvarlarına stabilite ve dayanıklılık katar ve bazı sunta türleri söz konusu olduğunda, bir dereceye kadar yalıtım da ekleyebilir. Yapısal olmayan kaplama, evin enerji maliyetlerini azaltabilecek sıkı bir bina kabuğu oluşturmaya yardımcı olmak için yapısal kaplama ile çalışmak üzere tasarlanmıştır.

Dış kaplama birkaç farklı malzemede gelir. Ve çoğu birbirine benzer şekilde monte edilmiş olsa da, aralarında, o belirli malzeme ve onun en iyi kullanımları için tavsiyeleri öğrenmek için her seferinde özel dikkat gösterilmesi gereken yeterli çeşitlilik vardır. 

Evin ne tür bir mimariye sahip olduğuna veya üzerine ne tür bir dış cephe kaplaması yapılacağına bakılmaksızın, mantolama tüm yapının işlevini, rahatlığını ve gücünü iyileştirebilir. Üstlendiğiniz her proje için doğru tipte kaplama aldığınızdan emin olmak için size açık olan seçenekleri anladığınızdan emin olun. mantolama nedir , dış cephe mantolama nedir , karbonlu eps nedir ,