Çamaşır makinesi tamburu neden dönmüyor

Umarım bana yardım edebilirsin … Oldukça endişeliyim.


1

Önce tahliye pompasının tamamen boşaldığını kontrol edin, kasnakların gevşemediğini ve dönmüyor veya tamburun direkt dönmüyor diyorsanız veya düşünüyorsanız, fırçaların durumunu kontrol edin, varsa veya daha az mümkünse motosiklet kondansatörü.

2

zaten belirttiği gibi, arka kapağı çıkarın ve motordan depoya giden kayışın gevşemediğini veya kırılmadığını veya dönmeye çalıştığını ancak dönemediğini duyarsanız ve bunun nedeni kondansatöre yardımcı olan kondansatör olduğunu doğrulayın. motoru çalıştırmak ve döndürmek için. Manuel olarak dönmüyor derken, hiçbir şeyin hareket etmediğini veya dönmesine yardımcı olsa bile dönüşü başlattığını, çünkü kapı açıkken çalışmayacağını kastediyorsunuz. Makinenin sipariş verilerinde marka, model belirtebilirsiniz.

Gerçek şu ki, çamaşır makinem bir günden diğerine çalışmayı durdurdu. Ve sorun şu ki, çamaşır makinesinin tamburu ne programla ne de manuel yardımla doğru şekilde dönmüyor. Alttaki çamaşırlar ıslak üsttekiler çok kuru… Bakıyorum da sorun şu ki tambur dönmüyor. Hangisi ödenebilir? Tamburun dönmesini engelleyen sıkışmış bir şey olup olmadığını nasıl öğrenebilirim? Ve eğer bir parçanın değiştirilmesi gerekiyorsa, arıza tutarı ne kadar olu

Çamaşır makinesinde en sık görülen 7 arıza

Çamaşır makinesi, kurutucu ve buzdolabı gibi arızaya en yatkın cihazlardan biridir . Bunun nedeni, cihazın aşınmasını çok daha hızlı artıran hareketli parçalara sahip olmasıdır.

Ardından, çamaşır makinemizin karşılaşabileceği en yaygın 7 arızadan ve bunları kendimiz çözüp çözemeyeceğimizden bahsedeceğiz.

  1. Yıkayıcı dönmüyor : Sorun üç yerde olabilir: kumandada, motorda veya kayışta. Bir programı başlatırken, doğru yapıyor gibi görünüyorsa, programlayıcıyı atabiliriz. Motordan ses geliyorsa, ancak tambur hala dönmüyorsa, büyük olasılıkla tamburu yıkayıcı motoruna bağlayan kayış olacaktır. İçin yeni bir ile kayışını değiştirmek biri yeterli olacaktır. Her çamaşır makinesinin kendine özgü bir kayışı vardır ve bazen marka ve model ile teknik servise vererek bütçe yapmaya gittiğinizde yedeği varsa değiştirmeleri mümkündür. Çamaşır makinesi su alıyor ama dönmüyor Motor çalışıyormuş gibi ses çıkarmazsa, arıza muhtemelen en kötülerinden biridir.
  2. Tambur dönüyor ama düzensiz ya da tökezliyor : Burada sorun motorda olduğu kadar kayışta da olabilir. En yaygın zamanla yol verdi çünkü kayış, gevşek olmasıdır, tavsiye edilir teknisyen geçin  yerine o kısa sürede kıracak mümkündür çünkü. Program başladıktan sonra çamaşır eklenip eklenmediğini veya çamaşırların tambura eşit dağılıp dağılmadığını kontrol edin. Nedeni, dönüşte bir dengesizlik olabilir.
  3. Su Girmiyor : Program düzgün çalışıyor ve dönüyor ama yeterli su girmiyor gibi görünüyor. Bunun nedeni, solenoid valf adı verilen ve bir musluk gibi çalışan ve programcı söylediğinde suyun akmasını sağlayan bir parça olabilir . Bu solenoid valf genellikle kireç birikmesi nedeniyle arızalanır veya elektrik arızası nedeniyle çalışmayı durdurur. Büyük olasılıkla, teknik servis solenoid valfi değiştirmek zorunda kalacak.
  4. Önceki durumda, solenoid valf, tambura su akışını ve miktarını kontrol eden bir basınç anahtarı sayesinde kontrol edilir . Toz deterjan kullanılması, hatlarda “top” oluşturabilir ve düzgün çalışmayı durdurabilir. Arızalı olanın solenoid valf olduğu izlenimini verebilme. Basınç şalterini değiştirmek her zaman gerekli değildir , bazen teknisyenin boruları açması yeterlidir .
  5. Su çıkmıyor: Yıkama sırasında tamburda kalan su, yıkama programı ve durulama programından sonra dışarı çıkmak zorundadır, bunun için programlayıcı suyu sağa doğru pompalayan bir elektrik motorunu (su pompası) çalıştırır. drenaj. Çamaşır makinesi tahliye etmiyorsa, bunun iki nedeni olabilir: motordan önceki filtre (varsa) tıkalı veya su pompası arızalı. İlk durumda filtreyi temizlemek yeterlidir, ikinci durumda su pompasını değiştirmek için teknik servise başvurmanız gerekecektir .
  6. Hiçbir program çalışmıyor : veya yanlış çalışıyorlar. Bu kesinlikle programcının hatasıdır . Programlayıcı, yıkama programına göre kendisini oluşturan çeşitli işlemleri yöneten elektromekanik bir sistemdir. “Kontrol modülü” ortamında bir arıza olabilir.Çeşitli kontrol elemanlarından bilgi alan elektronik bir modüldür. programa dahil eder ve en iyi döküm sonuçlarını elde etmek için farklı icra organlarına kesin emirler verir.

    Çamaşırın bileşimini ve kullanıcının gereksinimlerini dikkate alır, ekoloji, enerji tasarrufu ve sonucun kalitesi açısından en uygun kararları verir. Bir sensör arızası, iletişim arızası olabilir ve yeniden programlamak veya değiştirmek gerekebilir.
  7. Çamaşır makinesi beni şok ediyor : Bu bir arıza olmak zorunda değil, çamaşır makinesinin prize takılı olduğu yerde toprak bağlantısı olmaması çok muhtemel . Bu durumda, toprak bağlantısını doğrulamak için güvenilir elektrikçinize veya cihazı kontrol ettirmek için teknik yardım servisinize