Bosch buzdolabı alarm resetleme

Bazen buzdolabınız bazı uyarı işaretleri verebilir ancak siz bilmeseniz de, normal çalışması veya kolayca çözülebilen küçük değişiklikler olabilir.bosch buzdolabı alarm resetleme siemens buzdolabı alarm resetleme

Bugün size cihazınız ve sinyalleri hakkında bazı ipuçları vereceğiz.

Makale dizini

 •  1. Gerçek sıcaklık, kontrollerde ayarlanan değerden çok farklı.
 • 2. Dondurucuyu veya buzdolabı kapısını kapattıktan hemen sonra açamazsınız.
 • 3. Aydınlatma çalışmıyor.
 • 4. Kontrol paneli loş ışıklı.
 • 5. Alarmlar.
 • 6. Dondurucu sıcaklığı çok yüksekse ne yapmalı?
 • 7. Sesler.
bosch buzdolabı alarm resetleme siemens buzdolabı alarm resetleme

 1. Gerçek sıcaklık, kontrollerde ayarlanan değerden çok farklı.

Bilmeniz gereken ilk şey  , buzdolabı için en uygun sıcaklığın 4ºC ve dondurucu için -18ºC olduğudur. Bunlar, taze gıdanın muhafazası ve dondurulması için ideal koşullardır.

Bölme içindeki gerçek sıcaklığın ayarlarla uyuşmadığını fark ederseniz , cihazı 5 dakika fişten çekip tekrar açmanız yeterli olabilir . Buna rağmen ve birkaç saat sonra normal sıcaklığınıza geri dönmezseniz, bir teknisyenin müdahalesine ihtiyacınız olabilir. Bu durumda bizi 976 305 713 numaralı telefondan aramaktan veya web sitemiz üzerinden bizimle iletişime geçmekten çekinmeyin .

2. Dondurucuyu veya buzdolabı kapısını kapattıktan hemen sonra açamazsınız.

Birkaç saniye bekleyin ve açabilirsiniz , her iki bölmenin kapısının hermetik kapanmasından kaynaklanmaktadır. Kapıyı açtığınızda içeriye sıcak hava girer ve basınç değişiklikleri nedeniyle kapandıktan hemen sonra tekrar açmak daha maliyetli olur.

bosch buzdolabı alarm resetleme siemens buzdolabı alarm resetleme

3. Aydınlatma çalışmıyor.

Öncelikle, buzdolabınızın bir basma düğmesi varsa, sıkışmadığını kontrol edin. Genellikle çerçevenin üst kısmındadır, böylece kapı kapanırken ona bastırır.

4. Kontrol paneli loş ışıklı.

Kapıyı açmadan veya herhangi bir tuşa dokunmadan belirli bir süre geçmesi tamamen normaldir. Bunun nedeni ekranın enerji tasarrufu moduna girmesi , ancak buzdolabınızı tekrar kullandığınızda tekrar yanmasıdır .

5. Alarmlar.

Buzdolabının aşağıdaki durumlarda etkinleştirilen sesli alarmları vardır:

 • Buzdolabının kapısını 1 dakikadan fazla açık tuttuğunuzda .
 • İçerideki sıcaklık çok yüksek olduğunda . Bu durumda sinyal de görseldir. “Alarm” tuşunun yanması, sıcaklığın yüksek olduğu ancak donmuş yiyeceklerin bozulma riski olmadığı anlamına gelir. Tuş yanıp sönüyorsa, buz çözme işlemi başlamış olabilir, aşağıdaki durumlarda yiyeceklerin bozulma tehlikesi olmadan sıcaklık alarmı devreye girmiş olabilir:
  • Buzdolabını çalıştırdığınızda ve henüz ayarlanan sıcaklığa ulaşmadığında.
  • Dondurucuya büyük miktarlarda taze yiyecek koyduğunuzda, bu da bölmenin sıcaklığının artmasına katkıda bulunur.
  • Dondurucu kapısını çok uzun süre açık bıraktığınızda, çalarken alarmı devre dışı bırakmak için “alarm” tuşuna basmanız yeterlidir. Burada alarmlar hakkında daha fazla bilgi edinebilirsiniz.

6. Dondurucu sıcaklığı çok yüksekse ne yapmalı?

Normal olan şey, buzdolabınızda ciddi bir sorun olmamasıdır. Dondurucu kapısını  çok sık açarsanız , aynı anda çok fazla taze yiyecek fırlatırsanız veya havalandırma delikleri tıkanırsa bu olabilir.
Bunu çözmek için, Bosch dondurucunuzun optimum sıcaklık noktasına daha fazla soğuk dönmesini sağlayan ‘Süper Dondurma’ işlevini etkinleştirin.

7. Sesler.

Bazı sesler tamamen normaldir ve buzdolabının çalışmasıyla ilgilidir. Bunlar, donuk bir uğultu, lıkırtı veya klik sesinden, No Frost buzdolabının otomatik olarak buzunu çözdüğünde duyulabilen tıklama seslerine kadar değişebilir .

Her durumda, buzdolabınızın çalışmasıyla ilgili herhangi bir sorunuz varsa veya arızalı olabileceğinden şüpheleniyorsanız, bize sormaktan çekinmeyin. Ve herhangi bir sorunuz için , bize buradan bir yorum da bırakabilirsiniz.

BOSCH buzdolabında neden “alarm kapalı” yanıyor?

Bosch buzdolaplarının kullanıcıları genellikle ekipmanın bir uyarı sinyali verdiğinde bir durumla karşı karşıya kalır. Genellikle ses – odalardan birinin kapısı uzun süre açıksa buzdolapları gıcırdıyor. Ancak bazen gıcırtıya “alarm” veya “alarm kapalı” sözcükleri eşlik eder. Bu neden olur ve ne anlama gelir, makalemizde analiz edeceğiz.

Bosch buzdolabında “alarm kapalı” ne anlama geliyor?

bosch buzdolabı alarm resetleme siemens buzdolabı alarm resetleme

Bosch’unuz bir ekranla donatılmışsa, “alarm” veya “alarm kapalı” sözcükleri siyah, kırmızı veya turuncu olarak görüntülenebilir. Ekran yoksa, ilgili düğmenin yanındaki gösterge kırmızı renkte yanıp sönecektir.

İngilizceden “alarm” kelimesinin gerçek çevirisi “alarm” dır. Bir gıcırtı çıkması ve “alarm” veya “alarm” yazısı, dondurucudaki sıcaklığın arttığı anlamına gelir. Ve buzdolabı, yiyeceklerin bozulabileceğinden “endişeleniyor”.

“Alarm” sinyali – kendiniz ne yapabilirsiniz?

“Alarm” uyarısının görünümü her zaman buzdolabının arızalanmasıyla ilişkilendirilmez. Aşağıdaki durumlarda bir alarm tetiklenebilir:

 • Buzdolabı çalışmadı ve yeni açıldı (yeni satın alındı, çözüldü veya kullanılmadı). Bu durumda buzdolabı bir güne kadar istenilen sıcaklığa ulaşabilir. Sabırlı ol.
 • Dondurucuya çok fazla yiyecek konmuştur . Ortalama olarak Bosches, bir seferde 6 kg’a kadar yiyeceği donduracak şekilde tasarlanmıştır. Aynı anda birkaç çekmeceyi tıkarsanız, buzdolabı bunları hızlı bir şekilde donduramaz, bu da dondurucuda ısınmaya ve “alarm” mesajının görünmesine neden olur. Aynı anda çok fazla yiyeceği dondurmanız gerekiyorsa, “Süper dondurma” modunu kullanmanız önerilir (“Süper” gösterge düğmesi).
 • Dondurucu kapısı düzgün kapatılmamış . Çekmecelerin tamamen içeri itildiğini ve kapağa herhangi bir şey sıkıştırmadığınızı (örneğin çıkıntılı bir torba) kontrol edin.
 • Know Frost olmayan buzdolabının buzu uzun süredir çözülmemiş . Dondurucuda büyük bir buz tabakası oluşursa, soğutma verimliliği düşer, sıcaklık yükselir ve Bosch buzdolabı bir “alarm” hatası verir. Aynı zamanda, kompresörün nadiren kapanmalarla çalıştığını fark edeceksiniz. Sorunu çözmek için buzunu çözmeniz gerekir.bosch buzdolabı alarm resetleme siemens buzdolabı alarm resetleme

Onarım gerektiren olası arızalar

Bosch cihazlarının yüksek kalitede olmasına rağmen, bu markanın buzdolapları bile zamanla bozulabilir. “RemBytTech” ustalarının deneyimlerine göre, çoğu zaman “alarm” mesajının görünümü aşağıdaki problemlerle ilişkilidir.

İşaretlerSon DakikaOnarım veya değiştirmeMaliyet *
Ekranda “alarm kapalı” gösterilir. Kompresör nadiren kapanıyor. Dondurucudaki sıcaklık çok yüksek.Dondurucu contası aşınmış veya hasar görmüş. Bir arıza nedeniyle, hava dondurucuya girer ve içindeki sıcaklık artar.Hasarlı bir conta yenisiyle değiştirilmelidir.
Dondurucu menteşeleri arızalı. Muhtemelen, uzun süreli kullanımdan dolayı gevşemişlerdir veya mekanik olarak hasar görmüşlerdir (örneğin, çocuklar kapıda yuvarlanıyorsa). Kapı sarkar ve sıcak hava bölmeye yuvalardan girer.Menteşeleri yenileriyle ayarlamak veya değiştirmek gerekir.
Bosch buzdolabı “alarm” yazar. Neredeyse:tek kompresörlü modellerde motor açılmaz veya açılmaz ve hemen kapanır. Her iki hücre de sıcak.iki kompresörlü modellerde sıcaklık yalnızca dondurucuda artırılır, buzdolabı bölmesi her zamanki gibi çalışır.Bozuk ortak kompresör veya dondurucu kompresörü (çift motorlu modellerde). Motor yanabilir veya tutukluk yapabilir. Ayrıca, çoğu zaman neden dönüş devresindedir veya sargının kasaya kısa devresidir.Arızalı motor yenisiyle değiştirilmelidir.
Boch’ta “alarm kapalı” yanıyor. Neredeyse:tek kompresörlü buzdolaplarında her iki oda da iyi donmaziki kompresörlü odalarda – dondurucu donmaz.Freon sızdırdı. Muhtemelen, dondurucu çevresinin çelik ısıtma devresindeki freon hattı sızdırmıştır, soğutma odasının “ağlayan” buharlaştırıcısında bir delik oluşmuştur veya kilit halkası bağlantılarının bütünlüğü bozulmuştur.Sızıntının yerini bulmak ve içermek gerekir. Bunu yapmak için, usta buzdolabını inceler ve hasarın konumuna bağlı olarak:çelik devreyi keser, içinde bir sızıntı varsa, borular doğrudan bağlanır ve buzdolabı, dondurucunun çevresini ısıtmadan çalışır;arka duvardaki soğutma bölmesinin içine yeni bir buharlaştırıcı asar;eski kilitleme bağlantılarını söker, yenilerini takar veya boruları kaynakla bağlar.
Dondurucu kılcal hattı tıkalı. Çalışma sırasında freon, zamanla parafinlerin oluşması sonucu kompresör yağı ile etkileşime girer. Kılcal boruya yerleştiklerinde, boru hattının kısmen veya tamamen tıkanmasına neden olabilirler.Ustabaşı, boru hattını basınçla temizlemeye çalışır. Bu işe yaramazsa, kılcal boru yenisiyle değiştirilir.
Bosch buzdolabının ekranı bir “alarm” gösterdi. Modelin bir kompresörü varsa, sıcaklık her iki haznede ayarlanan sıcaklıktan daha yüksek olacaktır. İki kompresörlü modellerde – sadece dondurucuda.Arızalı dondurucu sıcaklık sensörü veya termostat. Bu düğüm, dondurucunun soğutmasını açmaktan sorumludur. Sensör arızalıysa, kompresör erken kapanacak veya hiç açılmayacaktır. Sıcaklık yükselecek ve buzdolabı alarm verecektir.Sıcaklık sensörü veya termostat değiştirilmelidir.
Buzdolabı “alarm” diyor. Neredeyse:Dondurucuda Nou Frost ve bir kompresör bulunan Bosch modellerinde, her iki odadaki sıcaklık artar, motor çalışmaz;Nou Frost ve iki kompresörlü modellerde sadece dondurucu donmaz.Fişi çekerek buzdolabının elektrik bağlantısını kesip tekrar açarsanız, Bosch bir süre normal çalışacaktır. Ardından tekrar “Alarm” verecek ve motor çalışmayı durduracaktır.Nou Frost buz çözme sisteminin bozulması. Muhtemelen, defrost sisteminin bir veya daha fazla ünitesi arızalı, bu nedenle buzdolabı buz çözme sırasında donuyor.Buz çözme sensörü, buz çözme zamanlayıcısı veya evaporatörün (ısıtma elemanı) ısıtma elemanı arızalanabilir.Master, defrost sisteminin teşhisini yapar ve arızanın doğasına bağlı olarak hatalı düğümü / düğümleri değiştirir.
bosch buzdolabı alarm resetleme siemens buzdolabı alarm resetleme

* Fiyatlar sadece ustanın işi için belirtilmiştir. Yedek parçalar ayrıca ödenir.

Bosch’ta bip sesi çıkarırsa ve “alarm” veya “alarm kapalı” yanarsa ses sinyali nasıl kapatılır

Buzdolabındaki ses sinyalini kapatmak için “alarm” veya “alarm kapalı” düğmesine basmanız gerekir. Bosch’unuzun dokunmatik kontrolleri varsa, yazının kendisine veya yakınındaki alana tıklamanız gerekir. bosch buzdolabı alarm resetleme siemens buzdolabı alarm resetleme

“Alarm” a tıkladıktan sonra, buzdolabı dondurucuda belirlenen en yüksek sıcaklığı gösterecektir. Bundan sonra, kurulu olan vurgulanacaktır. Ses duracak, ancak “alarm” düğmesinin kendisi veya ekrandaki yazı, sıcaklık ayarlanan değere ulaşıncaya kadar yanacaktır.

Bosch buzdolabınızda “alarm” açıkken ve hala kaybolmadığında ne yapmanız gerektiğinden emin değil misiniz? Bu muhtemelen bir arıza. Böyle bir buzdolabının kullanılması tavsiye edilmez. Aslında, bir arıza durumunda, diğer bileşenlerde ek gerilim oluşur ve bu da ortadan kaldırılması daha da zor ve pahalı arızalara yol açabilir. Yardım için profesyonellerle iletişime geçin: