Banyo Tavanı için En İyi Malzemeler

Banyo, tavan yüksekliği için kurallar belirlemiştir. Ancak bu yükseklikte bir tavan – 85 inçe kadar olsa bile – duş alanına sıçramaya eğilimlidir ve fayans gibi suya karşı oldukça dayanıklı bir malzeme gerektirir. Banyonun diğer alanları tavanda özel bir malzemeye ihtiyaç duymaz, ancak küf tutmayan iyi bir boya asla zarar vermez.banyo gergi tavan , banyoda asma tavan kullanışlı mı , tuvalet banyo asma tavan modelleri , 30×30 banyo asma tavan , banyo tavan uygulamaları , banyo alçıpan asma tavan modelleri , banyo tuvalet asma tavan modelleri , banyo asma tavan çeşitleri , banyo için tavan kaplama , banyo tavan alçıpan , wc asma tavan , asma tavan modelleri banyo,

Çimento levha

Banyonuzda herhangi bir tavan döşüyorsanız, ıslak alanlar için derecelendirilmiş bir çimento levha veya başka bir döşeme taşıyıcı ile başlayın. Islak alanlarda fayansların arkasında geleneksel hatta suya dayanıklı alçıpan kullanmayın. Karo suya son derece dayanıklıdır, ancak su geçirmez değildir. Su buharı kiremit ek yerinden geçebilir ve derzdeki herhangi bir çatlak veya kalafat derzindeki fayans veya çatlaklar suyun karo taşıyıcısına veya alt tabakaya ulaşmasına izin verir. Çimento levha ve diğer uygun destek malzemeleri nemle parçalanmaz, alçıpan ıslandığında lapaya dönüşür. Ancak, çimento tabak su geçirmez değil – nem geçebilir – bu nedenle plastiğin arkasındaki çerçeveyi plastik örtü gibi bir nem bariyeri ile korumak önemlidir.PETEK ASMA TAVAN ARMATÜRLERİ

Alçıpan

Geleneksel alçıpan, banyoların duş / küvet olmayan alanlarındaki tavanlar için yaygın olarak kullanılır, ancak bazı inşaatçılar bunun yerine neme dayanıklı alçıpan kullanmayı tercih eder. Neme dayanıklı alçıpan, standart alçıpanın benzeridir, ancak küf ve neme karşı ekstra direnç için işlem görmüş yüz kağıdına sahiptir. Bazı üreticiler ayrıca malzemenin alçı çekirdeğini de işler. Tavanınızda neme dayanıklı alçıpan kullanarak kendinizi daha iyi hissediyorsanız, ekstra masrafa değebilir; standart alçıpandan daha pahalıdır, ancak montajı ve kaplaması aynıdır.

Boya Seçimi

Duş / küvet alanı dışında banyo tavanlarının en büyük problemi, tavana doğru yükselen ve yüzeye oturan su damlacıklarına dönüşebilen su buharıdır. Su buharını uygun havalandırma ile kontrol edebilirsiniz, ancak tavan yine de nemli olacaktır. Alçıpan tavan için en iyi koruma, iyi bir boya işidir.

Evinizin yaşam alanlarındaki tavanların, parlamayı önleyen ve yüzey kusurlarını gizleyen düz boya ile boyanması muhtemeldir. Ancak düz boya neme dayanıklı değildir ve temizlenmesi zordur. Banyoda yarı parlak veya saten boya daha iyi bir seçimdir. Yarı parlak, ikisinin parlaklığıdır ve biraz daha fazla nem direnci sunar, ancak daha fazla parlama ile birlikte gelir ve kusurları (alçıpan dikişleri, çıkıntılar vb.) Satenden daha kolay gösterebilir. Hangi parlaklığı seçerseniz seçin, küf oluşumuna direnmek için küf içeren boya kullanmak iyi bir fikirdir.

Nem Kalıpları

Masif ahşap kalıplama bir banyonun duş / küvet olmayan alanlarında çalışabilirken, alternatif malzemeler her alan için en iyi nem direncini sunar. Plastik veya PVC kalıplar, sıradan ahşap kalıplama gibidir ve aynı teknikler kullanılarak kesilebilir, kurulabilir ve boyanabilir. Banyolarda orta yoğunlukta lif levha (MDF) kalıp veya benzeri kompozit malzemeler kullanmayın. Genellikle boyandıklarında iyidirler, ancak bir çivi deliği veya açık bir bağlantı malzemenin özünü ortaya çıkarırsa, nem hızlı şişmeyi ve bozulmayı teşvik eder.

Havalandırma Önemlidir

Havalandırma, herhangi bir banyo tavan malzemesi için uzun ömürlü bir seçenektir. Banyonuzda havalandırma yoksa, tüm banyonun boyutuna göre derecelendirilmiş kaliteli bir havalandırma fanı ekleyin. Hava normal nem seviyesine dönene kadar her duş veya banyo sırasında ve sonrasında fanı açın.