8 Adımda paletler nasıl boyama öğrenme

Ahşap palet hangi boya ile boyanır

Paletlerin ahşabı belirli özelliklere sahiptir, palet boyama bu nedenle üzerine boya uygulamadan önce bir dizi önlem almak gerekir. Bu yazıda , ahşabın hazırlanmasından paletin son haline getirilmesine kadar adım adım paletlerin nasıl boyanacağını gösteriyoruz .

Dekor paletler yükselen bir trend. Onlarla çok çeşitli mobilyalar yapabilirsiniz ve onlara bir renk dokunuşu vermek için boya bile uygulayabiliriz. Ama bir paleti nasıl boyarsınız? Finişin mükemmel olması için izlenecek adımlar nelerdir?

 • palet boyama , boya paleti , yağlı boya paleti , guaj boya paleti , ahşap palet boyası , akrilik boya paleti , palet guaj boya , tahta boya paleti , boyalı palet , porselen suluboya paleti , ahşap boya paleti , palet boyama beyaz , palet boyasi,

Paletler nasıl boyanır: ahşabı temizleyin ve işleyin

Bir paleti boyamadan önce  onu incelemek ve ahşabın durumunu analiz etmek gerekir. Paletleri boyamadan önce izlememiz gereken adımlardan bazıları şunlardır:

Adım 1: Paleti dezenfekte edin

Nereden geldiğine bağlı olarak palet üzerindeki ahşap bakteri veya mantar içerebilir  . Bu nedenle, bir mantar ilacı spreyi uygulamak ve üretici tarafından belirtilen süre boyunca etki etmesine izin vermek en iyisidir . Bu anlamda, fırında kurutulan (HT harfleriyle tanımlanan) ve mantar, bakteri veya toksik ürünlere karşı daha fazla koruma garantisi sunan paletler vardır.

Adım 2 (isteğe bağlı): Paleti sökün

Zevkinize göre modifiye edecekseniz , paleti demonte etmenin tam zamanı . Bu, en gizli parçalara daha kolay erişmenizi sağlayacak ve aşağıdaki adımları gerçekleştirmeniz daha kolay olacaktır. Biraz güç ve sabır gerektirse de basit bir çekiçle yapılabilir. Bir paletin nasıl kolayca söküleceğini görmek için bu videoyu izleyin.

Adım 3: Hadi kumlayalım!

Palet dezenfekte edildiğinde, ahşapta talaş veya düzensizlikler olup olmadığını kontrol etmek için dikkatlice incelenmelidir. Daha fazla çalışmanız gereken alanlarda orbital zımpara veya bant zımpara kullanmanız önerilirken , küçük detayları parlatmak için el zımparası kullanabilirsiniz . Bir paleti zımparaladıktan sonra yüzey mümkün olduğunca pürüzsüz olmalıdır (kıymık almamaya dikkat ederek elinizi geçirerek kontrol edebilirsiniz). Zımpara paletleri ile ilgili yazımızda daha fazla bilgi bulabilirsiniz .

Adım 4: Paleti temizleyin

Yüzey düzgün ve homojen olduğunda  zımparalamadan kaynaklanan kir ve talaşlar temizlenmelidir . Paletleri boyarken bu adımı atlamamak önemlidir, çünkü tüm kirleri temizlemezsek boya iyi uygulanamaz ve izler kalır. Kalıntıları çıkarmak için ilk geçişi yapmak için temiz ve nemli bir bez ve son incelemeyi yapmak için başka bir kuru bez kullanabilirsiniz. Paletleri temizlemeyle ilgili yazımızda bir paleti sıfırdan temizlemek için daha fazla BİLGİ var .

Paletler nasıl boyanır: boyanın uygulanması

Paleti zaten hazır ve boyamaya başlamaya hazır hale getirdik. Şimdi hangi adımları izlemeli?

Adım 5: Palet kaplamasına karar verin

Kullanılacak teknik buna bağlı olduğu için çok önemli bir adımdır. Sadece bir kat vernik uygulayacaksak astar atmaya gerek kalmayacaktır. Öte yandan paleti boyayacaksak, boyanın doğru yapışmasını sağlamak için bir astar kat uygulamak gerekecektir.

Adım 6: Paleti uygun bir yere yerleştirin

Burası, onu kolayca manipüle edebileceğimiz ve rahatça boyayabileceğimiz bir yer . En çok tavsiye edilen şey, paleti zorlanmadan hareket ettirmek ve taşımak için yeterli alana sahip bir odadır. Boya lekelerini önlemek için alanı gazete ile korumak da önemlidir . Zeminin veya diğer mobilyaların lekelenmemesine özellikle dikkat edilmelidir.

Adım 7: astar uygulayın

Astar uygulanmazsa , nihai palet sonucu çok rustik görünebilir. Paletin her yerine bir kat astar uygulayın, hiçbir parçayı açıkta bırakmamaya çalışın. Bu astar kat inceltmek için zımparalanabilir, ancak bu gerekli bir adım değildir.

Adım 8 Paleti boyayın

Paletleri boyamak için özel uzmanlık gereklidir. Sadece dikkatli bir şekilde yapın, bir emri takip edin ve her zaman aynı yöne gitmeye çalışın. Sonra herkesin hayal gücü devreye giriyor. Paletleri farklı renklerde, farklı şekillerde boyayabilir, hatta mesaj yazabilirsiniz.

Paleti boyarken, ilk kat daha sıvı boya uygulamak ilginç olabilir . Kuruduğunda zımparalanır ve daha sonra bu sefer daha kalın bir karışım kullanılarak son kat boya uygulanır .

Ve bu kadar! Sonucun tatmin edici olduğunu umuyoruz. Paletleri boyamak için paletleri geldikleri gibi kullanmak zorunda olmadığınızı unutmayın, ancak kendi sandalye, masa, kanepe, dolap, raf, çekmece veya önerdiğiniz her şeyi kendi tasarımlarınızı oluşturmak için bunları demonte edebilirsiniz.

Boya paletleri nasıl püskürtülür

Paletler farklı yöntemlerle boyanabilir. Bunlardan biri bir püskürtme tabancası ile yapmaktır. İçin bir tabanca sarıp boya , ilk şey silah tipleri mevcuttur bilmektir.

 • Elektrikli silahlar : en basitleridir. Kişi, silahı, tankı ve elektrik gücünü üreten aleti elinde tutmalıdır. Küçük işler için mükemmeldirler. Havada boya bulutlarına neden olurlar, bu nedenle maske kullanmak gerekir.
 • Türbin tabancaları : öncekilere benzer, ancak türbin makineden ayrıdır, bu nedenle daha büyüktür ve daha fazla güç uygulanmasına izin verir. Günümüzde hem türbin hem de elektrikli püskürtme tabancaları, basınç uygulaması sırasında boya kaybını azaltan bir teknoloji olan HVLP’dir.
 • Havasız tabancalar : Bir kompresöre bağlıdırlar ve püskürtülen hava basınç altında boyanın dışarı çıkmasına yardımcı olur. Hava asla boya ile karışmaz. En profesyonel silahlardır, çok viskoz boyalarla çalışmayı sağlarlar.

Bu ahşap tabanca çeşitleri, boya rezervuarınızın bulunduğu yere göre de ayırt edilebilir. En yaygın olanları:

 • Emme tabancaları : Tabancanın alt kısmında tankı vardır, bu nedenle boyayı nozüle doğru emebilecek bir elemana ihtiyaç duyar.
 • Yerçekimi tabancaları : Tank, tabancanın üst kısmında bulunur, bu nedenle yerçekiminin etkisi, uygun boya akışını difüzöre getirmek için yeterlidir.

Pratik olarak tüm bu tabancalar, ahşap için boya ile çalışmanıza izin verir, aslında çoğu boya, emaye veya vernik ile uyumludur . Her durumda, her bir tabancanın hangi boya viskozitesiyle en iyi şekilde çalıştığını öğrenmek için üreticinin talimatlarına başvurmanız her zaman tavsiye edilir.

Püskürtme paleti ile boyama yaparken bazı öneriler dikkate alınmalıdır :

 • Solunum yollarını ortamda kalan boya partiküllerinden korumak için maske kullanın .
 • Alanı doğru bir şekilde koşullandırın ve boyayacağınız mobilya veya paletlerin bitişiğindeki alanları koruyun . İşlemin yeterli havalandırmanın olduğu bir yerde yapılması da önemlidir .
 • Boya paletlerini püskürtmek için püskürtme tabancası paletin 15 – 20 cm uzağına yerleştirilmelidir . Yukarıdan aşağıya ve her zaman aynı yönde başlamalısınız. Elin hareketleri, farklı geçişlerde aynı ritmi koruyarak sağlam ve homojen olmalıdır. Birikmeleri ve boya lekelerini önlemek için palet ile tabanca arasındaki mesafe sabit tutulmalıdır.

Fırça veya boya fırçası kullanmak istemiyorsanız, paleti sprey boyamanın yanı sıra ahşap boya spreyi ile de yapabilirsiniz. Nasıl olduğunu bilmek ister misin?

Boya paletleri nasıl püskürtülür

Spreyler ahşap paletler daha fazla çalışanı boyama için bir başka yöntemdir. Kullanımı rahat ve basittir, ancak büyük işleri yapmak için daha pahalı oldukları da doğrudur (örneğin, çok büyük bir mobilya parçasının veya evdeki tüm mobilyaların spreyle boyanması önerilmez).

Püskürtme ile paletler ile boyama yapmak için, boya tabancası ile yaptığınız gibi aynı hazırlıkları izlemeli ve aynı önlemleri almalısınız. Paletin zımparalanması, temizlenmesi, varsa verniğin çıkarılması ve boyama alanının uygun şekilde düzenlenmesi önemlidir.

Sprey boya uygulamak, püskürtme tabancası kullanmaya benzer. Her iki durumda da izlemeniz gereken bir dizi ipucu vardır:

 • Yukarıdan aşağıya (veya en uzaktan en yakına) başlayın ve boyayı her zaman aynı yönde ve düz bir çizgide uygulayın (dikey ve yatay geçişleri değiştirmeyin).
 • Püskürtme memesi ve palet arasındaki mesafe 25 cm civarında olmalıdır. Bu mesafe işlem boyunca sabit tutulmalıdır.
 • Boya püskürtmeyi etkinleştiren düğmeye her basıldığında, “topak” ve “lekeleri” önlemek için el hareket halinde olmalıdır .
 • Tabakalar, kısmen üst üste edilmesi gerekir homojen bir yüzey elde etmek için, önceki olanlar. Yani bir geçişten sonra bir sonraki geçişin yaklaşık %25’i bir önceki geçişin üzerine yapılmalıdır.

Paletleri boyamak için ipuçları

Paletleri boyarken en iyi ipuçlarından biri onları doğru şekilde hazırlamaktır. Gereklidir paletleri temizlemek ve dezenfekte  boya ahşaba mümkün olan en iyi yapışır ve nihai sonuç en uygun olacak şekilde yerleştirin. Paletleri temizlemek için basınçlı su makinesi kullanılması ve ahşabın su, sabun ve gerekirse dezenfektan ile üzerinden geçilmesi tavsiye edilir.

Palet hazırlığında bir diğer önemli nokta ise zımparalama aşamasıdır . Paletleri zımparalamak için bantlı zımpara , yörüngeli zımpara veya her ikisinin bir kombinasyonunu kullanmanızı öneririz . Palet neredeyse yeniyse, zımpara kağıdı ile kullanılabilir. Boyanın gözeneklerinden fazla sızmasını ve ahşaba zarar vermesini önlemek için palet her zaman ahşabın damarı yönünde zımparalanmalıdır .

Palet veya paletlerle yapılan bazı mobilyaları boyamadan önce, bunun için gerekli aletleri toplamak gerekir. Sadece boya yapacaksanız boya, karıştırma kabı ve rulo, fırça veya boya fırçası yeterli olacaktır . Bir de boya tabancası kullanmayı tercih edenler var. Boyamanın yanı sıra paleti de temizlemeniz ve zımparalamanız gerekiyorsa, paçavra, su, japonya, dezenfektan ve bir tür zımparaya ihtiyacınız olacaktır.

Ayrıca, süreç boyunca güvenliği sağlamak için bir tür bireysel koruma kullanılması tavsiye edilir . Bazı eldiven korumak için ellerini kumlama ve zaman maske önlemek boya dumanlarına. Ve boyayacağımız alanı korumak için zemini veya yakındaki mobilyaları kaplamak için gazete veya plastik kullanılabilir.

Zaman boya uygulama , bir fırça veya rulo ile birlikte, felç ve kullanılan boya miktarı, tek biçimli olduğu sağlamaya çalışırken, her zaman aynı yönde yapılması önerilir. Boya uygulaması püskürtme tabancası ile yapılacaksa, boya “bloklarını” önlemek için uygun basıncı kullanın ve püskürtme tabancasını paletten uygun bir hız ve mesafede hareket ettirin.

Paletlerle mobilya boyama fikirleri

Kendi mobilyanızı yapmak için palet boyayabilir veya evinizde bulunan paletlerle mobilya boyayabilirsiniz. Hatta paletleri çevrimiçi satın alabilir ve ardından beğeninize göre boyayabilirsiniz. Her durumda, seçenekler çok büyük ve burada size bazılarını gösteriyoruz.

Paletlerle yapılan kanepelerin boyanması

Paletler ile kanepeler evin iç ve teras veya bahçe için hem de kullanılabilir. Paletlerle yapılan bir kanepeyi boyamak, ona daha da eşsiz ve baharatlı bir tarz kazandırabilir.

Palet tablolarını boyamak

Diğer bir seçenek ise masaları paletlerle boyamak . Örneğin, masa ahşabın orijinal rengine sahipse ancak odanın geri kalanının dekorasyonuyla çok fazla uyuşmuyorsa. Paletlerden yapılmış herhangi bir masayı boyayabilirsiniz: oturma odasındaki, dinlenme odanızdaki veya çocuğunuzun masa masası olarak kullandığı masa.

Boya paleti ekiciler

Bahçeler veya teraslar için en moda seçeneklerden biri paletli saksılardır . Her türden saksı, dikey saksı ve hatta doğaçlama bahçe işlevi gören paletler giderek daha fazla görülüyor. Paletlerden yapılan bu saksıları boyayıp onlara daha da güzel bir görünüm vermeye ne dersiniz?

Palet yatak başlıklarını boyamak

Paletler ile ağacından yükselen bir eğilim vardır. Yatak başı rahat uyumak için olmazsa olmazdır ancak bir yatak odasının en görünür unsurlarından biri olduğu için estetik açıdan da önemlidir. Paletlerden yapılmış bir yatak başlığını boyamak, odanız için mükemmel bir stil çözümü olabilir. Örneğin, daha şehirli bir dokunuşa sahip olmasını istiyorsanız başlığı griye boyayabilir veya daha rustik bir tarz istiyorsanız birkaç kat antika efektli vernik uygulayabilirsiniz.

Renkli paletlerle mobilya boyama

Paletlerle yapılan bazı mobilyaları boyamak istiyorsanız, elbette, tipik ahşap kahverengi rengini korumasını istemezsiniz. Paletleri boyarken en yaygın tonlar genellikle beyaz, krem ​​tonları ve farklı gri, hatta siyah tonlarıdır . Ama daha özgün ve cüretkar bir şey istiyorsanız korkmayın. Bekleyen büyük bir renk yelpazesi var.

Çift renkli paletlerle mobilya boyama

Dekorasyon için palet boyamanın en iyi yollarından biri, her palet tahtasında renkleri değiştirmektir . Çift renkli olarak çok güzel tasarımlar oluşturabilirsiniz. Tabi ki isterseniz istediğiniz tüm renk kombinasyonlarını kullanabilirsiniz, biz sadece bir öneride bulunuyoruz.

Desenli paletlerle mobilya boyama

Sadece renkler birleştirilebilir. Bazı durumlarda paletli mobilyalar, çizimleri boyamaya veya başka türde daha cüretkar tasarımlar yapmaya uygundur . Örneğin, çocuk odası için yıldız desenli bir yatak başlığına ne dersiniz?

Paletler ile mobilya imzalayın

Neden oturum çalışmanızı? Ressamlar tablolarını imzalıyorsa siz de tablolarınızı imzalayabilirsiniz. Bir “yazar” imzası veya notermişsiniz gibi olmak zorunda değildir. Bu olabilir özel bir tarih, çocuklarınızın adını, eşiniz vb

Umarız bu fikirler işinize yaramıştır ve bundan böyle palet boyama konusunda bilgi ve fikir eksikliğiniz yoktur. Bir sonraki kreasyonlarınızda iyi şanslar!